Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

Ankara’dan çıktım yola

Geçen hafta sonu Ankara’dan Kocaeli’ne gittim. Yolda bu sözde yeni sistem’e tam geçiş sağlanmış ve  HGS gerektiğinden, ilk otoban  buradan HGS sticker’ı almak için durdum. Bu ufak kulübe’nin önünde bir güruh ki sormayın gitsin, sıra içeriden dışarıya taşmış durumda. 15 dk bekledikten sonra daha içeri girebildim. İçeri de de tam 20 dk. bekledim. Ortam zaten ufak, ve bir de üstüne havasız, klima koymuşlar çalışmıyor, ya da soğutmuyor. Ter kokusu ve ağız kokusu biribirine karışmış vaziyette. Bir de tek çalışan var, başka kimse yok. Adam da hayatından bıkmış bir vaziyette çalışıyor. Her bir kişi ile yaklaşık 4 dk. harcıyor. İçeri girdikten sonra önümde 5 kişi vardı, tam 20 dk. sürdü, hesapladım. Adama başka bir kişi daha yokmu diye itiraz edenlere, sert bir tavırla “yok” dediği için kimse korkudan soramıyor da.  Size resmini çektim aşağıda..

hgs-kulübesi-ankara-istanbul
Bu arada şunu belirteyim, bu sırayı aslında beklemenize bir lüzum yokmuş, orada bulunan bir broşürde okuduğuma göre eğer 7 gün içerisinde plakanıza bir HGS hesabı açıp içine para yüklerseniz cezasız bir şekilde geçiş ücretini ödemiş oluyorsunuz. Tabii bunu öğrendiğim zaman sıra bana gelmişti ama sonrasında içeriye girmeye yeltenen bir kaç kişiye ve sıradakilere bunu duyurdum. Bazıları, beklemeden ayrıldı. Madem durum böyle bence bunun büyük harflerle duvara ve kulubenin dışına yazılması gerekir, yani acil işi olup ta buraya düşenleri düşündüm de, üzüntü verici yani. Adam bu sefer burada kaybettiği zamanı kazanmak için 180 km hızla gidecek ve kaza yapacak tabii. Benim toplam zaman kaybım 20 içeride, 15dk. dışarıda olmak üzere toplam 35 dk idi. Bu süre zarfında 80-90 km yol giderdim herhalde. Onun yerine bu ufak kulübede cefa çektim ki, ona yanarım.

Bu arada, ben HGS’yi sticker gibi bir şey diye görmüştüm bir arkadaşımda. Adam “onlardan kalmadı” dedi, ve bana bir kart verdi (Eski KGS’ler gibi yani). Elime kartı alıp camdan kameraya sallayacakmışım. Yahu bu ne komedidir! Bunun ismi “Hızlı Geçiş Sistemi” mi, “Hantal Geçiş Sistemi” mi. OGS daha iyiydi, hiç olmazsa yapışıyordu cama. Eğer olay hızlı geçmek ise burada da hızınızı 30 km’ye düşürün diyor, OGS’de de. Bir de üstüne sticker yok, Kartı salla dur. Cumartesi günü gibi kalabalık bir günde 1 kişi çalıştıran Karayolları müdürlüğü, bari sticker’ları bulundursaydı da, kart sallamasaydık en azından böyle bir kazancımız olurdu. Ama nerede… Devlet dairesi mentalitesi burada da tecelli etmiş durumda. Bu arada yolda da bir çok dinlenme noktasında “HGS dolumu yapılır” filan yazıyordu. Yani ödemeden geçip, ilk dinlenme noktasında da sıra beklemeden bu kayıt veya dolum yapılabilirmiş, bunu da otoyola girdikten sonra öğrendim.

Bir de bu otoyollar’ın pahalılığına şaştım kaldım. Ankara – Kocaeli tam 10 lira 40 kuruş. Hani bu HGS ucuzdu? Bir de dönüşü eklersek tam 21 TL. Hele İstanbul’a gidecekseniz vay halinize köprü ücreti filan 30-40 lirayı rahat bulursunuz. Yahu zaten otobüs ücreti de bu kadar değil mi? Çağdaş ülkelerin çoğunda otoban yapılır 10 yıl filan işletilir, parası çıkarıldıktan sonra o otoyol bedava olur. Ben buna şahit oldum. Amerika, Boston’da iki otoyol önce paralı sonra ben orada bulunduğum sırada bedava hale geldi. Türkiye’de ise otoyolları bırakın, Boğaziçi köprüsü bile kendini 10 kez amorti etmiştir heralde diye düşünüyorum, halâ  giderek artan oranlarda pahalı. Allah İstanbul’da yaşayanlara kolaylık versin, yani. Bereket versin, Ankara’da bir de bununla uğraşmıyoruz. İstanbul’da deniz var da ne oluyor, üzerinden geçmek bile paralı. Canım Ankara’nın gözünü seveyim.

Sonuçta hızlı olmayan bir HGS sistemi ile gayet fahişt fiyatlarla insanlarımızı adeta söğüşleyen bir otoyol sistemi gerçekten sinir bozucu bir yolculuk ve mutsuz insanlar yaratıyor. “İnsan ülkesinde bile rahat rahat, ücretsiz, çilesiz gezemiyor” diye düşünüyor insan. Hele paran yoksa. “Otur oturduğun yerde” diyorlar size adeta. Çok üzücü gerçekten.

 

Leave a comment  

+5=9 doğrulama işlemi*

name*

email*

website