Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

Çağdışı ücretli WC’lere karşıyız (AŞTİ örneği)

En son geçenlerde, Bayram üzeri bir yakınımı karşılamak için AŞTİ’deydim. Uzun süredir burada bulunmadığım için olumlu değişimleri daha rahat görebildim ve gerçekten sevindim, keza AŞTİ daha temizdi, özel güvenlikler vardı artık polisler yerine ve ortalıkta seyyar satıcı gibi dolaşan, size bilet satmaya çalışan “Seyyar Tayyar” lar 🙂 yok olmuştu ki bu da süper bir gelişmeydi. Bunlar hem gereksiz “sokak satıcıları” gürültüleri ile sinir bozuyorlardı, hem de sizi oraya buraya çekiştiriyorlardı ki tam 2. Sınıf dünya ülkesi görüntüsü veriyordu bence, özellikle de Ankara’yı ilk ziyaret eden insanlara.

Beklerken tuvalet ihtiyacı ile burada birine sorarak bulduğum resimde gördüğünüz bu WC’yi sizin için neden resimledim hemen anlatayım.
asti-tuvaletleri

Burası “paralı” bir WC. Evet evet. 2013 yılında, başkent Ankara ve hâlâ biz doğal bir insanlık hakkı olan WC’lere para vermek zorundayız. İçeriye bir giriyorsunuz toplam 3-4 tane kapalı tuvalet var ve 5-6 tane de pisuvar 4 tane de lavabo (bunlardan birini de abdest alanlar için ayırmışlar, yani 3 lavabo). İçeride kokudan geçilmiyor ve aynı zamanda da bu dar mekânda WC önünde (yani içeride) kuyruk var. Korkunç bir tabloydu. Pisuvara yönelemiyorsunuz keza burada ayrı bir kuyruk var. Kendimi dışarıya atayım dedim buradan çıkmak bile zor. Dışarıya çıkarken “Yahu bu ne biçim durum? Yapmadan çıkmak zorunda kaldım” dedim. Adam bir de bana “Neden yalan söylüyorsun, param yok de !” deyince, benim telim attı tabii. Tuvalet Bekçisi kılıklı arkadaş, kendini garantiye almış, kulubeye kitlemiş, kulubenin girişini aradım ama bulamadım o sinirle. Adama “çık dışarı da yüz yüze konuşalım” diyorum, dışarı da çıkmıyor ve bir de üzerine hâlâ utanmadan para istiyor, üstelik kapıyı da açmıyor ki ben dışarı çıkayım. Ben de “polis çağır, para filan vermiyorum” dedim. Allah’tan oradaki özel güvenlikçiler bağrışma üzerine geldi de, adamı benden kurtardılar. Ayrıca çok ç.ş.m de gelmişti, o nedenle fazla üsteleyemedim açıkçası. Acilen park yerine gittim ve burada kuytu bir köşede işi hallettim. Aksi takdirde dışarı çıkmak zorundaydım ve tekrar AŞTİ’ye  girmek bayram üstü neredeyse imkânsızdı. Buradan çevreye verdiğim zarardan ve uygunsuz davranışımdan dolayı da özür diliyorum ama gerçekten başka bir seçenek kalmamıştı. Eminim benim gibi bir durumda olan, veya gerçekten de parası olmayan insanlar da bu tip yollara başvuruyorlardır ki, bu çok çirkin bir manzara bence.

Anlayamadığım şu, devasa büyüklükte olan AŞTİ binasında,  öncelikle bu tuvalet neden bu kadar küçük? Bir alan kıtlığı var da biz mi göremiyoruz? Ayrıca bu tuvaletler neden hâlâ ücretli? Buraya her gün bir sürü gariban belki de cebinde beş parası olmayan insan, öğrenci, köylü vb. geliyor. Bunlardan adeta bir “hoşgeldin parası” almak neden? Bu devirde Başkent Ankara’ya Türkiye’nin dört bir yanından gelen insanlarımızın Ankara hakkındaki ilk imajı dar ve paralı tuvaletler mi olmalı? Bunun yerine geniş, modern, içeride müzik çalan, tertemiz bir tuvaletle insanlarımızı ülkemizin Başkenti’nde gurur ile karşılasak çok daha iyi olmaz mı?

Benim buradan yetkililerden ricam bu çağdışı ücretli WC olayını artık Türkiye genelinde bitirmeleri ve bunu  bir yasa teklifi ile düzenlemeleridir. Bu devirde ücretli WC ancak çağdışı ülkelerde olabilir. Yurtdışında defalarca bulundum, burada belki tuvalet bulmak daha zordur, ama bunların hiç biri ücretli değildir. Devlet madem sağlık konusunda “bu bir insani haktır” diye bir hamle yapıyor, ücretsiz WC’ler bence en doğal insanlık haklarından biridir. Bu konuya  ilgili bakanlık ivedilikle bir çare üretmeli ve bu doğal insan ihtiyacını ücretsiz ve sağlıklı hale getirmek için  gereken adımları atmalıdır, özellikle de AŞTİ gibi insanların yoğunlukla bulunduğu ve Ankara’ya gelenlerin ilk imajını oluşturan noktalarda, bu çok daha önemli ve acil tabii.

Çağdaşlığın gereği budur ve gereği için geç bile kalınmıştır kanımca.

Leave a comment  

+5=9 doğrulama işlemi*

name*

email*

website