Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

Güzel ülkemizin “Hoşgeldin Noktaları”.

welcometoankara-blogankaraGeçen Bayram tatilimizde Yunanistan’a gitmiştik 1 haftalığına, kardeşimin tavsiyesi ile, “hem daha ucuz, hem de daha temiz” demişti. Gerçekten de öyle, Thasos adasında dandik sayılabilecek pansiyonvari bir Otel’de kaldık, gerçekten çok temiz ve denizi de bir o kadar güzeldi. “Deniz aynı deniz” diyeceksiniz, “doğru” ama bizim denizlerimiz ne yazık ki o denli bakir değil, öyle koca koca tesisler de yok ve dolayisiyle kirlilik te. Güzel bir tatil sonrası ülkemize kara yolu ile dönerken malum İpsala sınır kapısını kullandık. Öncelikle yeri gelmişken buradaki saçmalıklardan bahsedeyim. Yunanistan’a (ve belki de tüm Schengen ülkelerine) kara yolu ile girerken öncelikle “Uluslararası Ehliyet” almanız gerekiyor, keza Türk ehliyeti bu ülkelerde para etmiyor. Uluslararası ehliyeti hemen kapıda satıyorlar ve 300 TL civarında idi yanlış hatırlamıyorsam. Tabii daha bitmedi, bir de sigorta yaptırmanız gerekiyor burada olabilecek kazalara karşı bu da yine 150 TL civarı (1 haftalık), toplam 450 TL. Bunun dışında da formaliteler ve araba kuyruklarında geçen zaman ile en az 2 saat civarı ayırmalısınız buradan geçiş için. Gidişte Türk tarafında 3 değişik kontrol noktasından geçiyorsunuz, Yunan tarafında ise sadece 1 noktadan. Bu nedendir bunu da anlayamadım, sordum onlar da bilmiyordu! Her bir noktada pasaportu verdik baktılar birşeyler yapıp geri verdiler. Yunanistan’dan dönüşte de yine sıra var tabii, ancak bu sefer ehliyet, sigorta vb. işlerle uğraşmadığınız için 1 saat gibi bir sürede geçebiliyorsunuz. Tabii bizim gidiş-dönüş Bayram üstü idi, belki sair zamanlarda bu süreler daha az olabilir.

Konu aslında bu sınırlardaki tuhaf uygulamalar değil de, insanın ülkesine döndüğünde ilk yaptığı şey geldiği ülke ile Türkiye’yi karşılaştırmak oluyor. Ben mesela Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra yolları, gördüğüm binaları, ağaçları bile karşılaştırdım. Hemen açıklıyayım, Yunanistan tarafı daha temiz, yollarında daha az trafik var ama yeşillk açısında bir fark yok. Bizde de sınır bölgesinde eşit oranda yeşillik var, özellikle de alabildiğine ay çiçeği tarlaları iki tarafta da bolca bulunuyor.

İnsanoğlu her zaman bir karşılaştırma içinde, eminim ülkemize gelen turistler de geldiği ülkeler ile ülkemizi karşılaştırıyordur. Örneğin, Amerika’dan Ankara’ya gelen bir diplomat veya bir bakan eminim ilk önce hava alanından, oteline kadar giden yolda Ankara hakkında kısa da bilgi sahibi olmak için (özellikle de Ankara’ya daha önce gelmemişse) etrafa pür dikkat bakıyordur. Peki ne görüyordur? Pek öyle şaşırtabilecek, onlarda olmayan bir şey yok. Bol bol TOKİ konutları ve daha yeni ekildiği anlaşılan ufak tefek ağaçlar. Şehir içine yaklaştıkça da artan çirkin binalar ve dükkan/tabela keşmekeşi. “Welcome to Ankara”.

Benim düşüncem şu. Ülkemizin “Hoşgeldin Noktaları” (bu benim uydurduğum bir deyimdir bu arada) çok önemli. Bunlar hava alanları, sınır kapıları, tren garları, otobüs terminalleri vb. noktalar. Bu noktaların bence itina ile tamamen elden geçirilmesi gerekiyor acilen. “İlk intiba” iletişim de çok önemlidir ve insanların o noktadan sonra ülkeye bakışları konusunda bir “ön yargı” yaratır. Bu tip ülke veya şehirlerimizin “Hoşgeldin Noktaları” na bu nedenledir ki ayrı bir özen gösterilmeli, özellikli, değişik yapılar, temiz, yeşil, büyüleyici ortamlar, köprüler, anıtlar, bayraklar vb. unsurlar konularak bir an önce zenginleştirilmelidir.

En azından “Welcome to Wonderful Turkey” veya “Harika ülkemize Hoşgeldiniz” bile yazsa, yani bir tabela bile, insanı çok gururlandırıyor ve mutlu ediyor. Yurtdışında uzun yıllar yaşamış biri olarak size bunu gördüğümde hissettiğim duyguları anlatamam. Ayrıca bence, sınır girişlerinde veya hava alanı terminalinden çıktıktan sonra yollarda, özellikle gurbette olan Türk insanımıza gurur verecek unsurlar olmalı, mutluluk verebilecek her şey; Çiçekler, devasa ağaçlar, güzel ve ihtişamlı camiler, teknolojik unsurlar (hatta Rüzgar değirmenleri bile olabilir) yeter ki, Ülkemiz veya o şehir hakkında güzel düşünceler yaratabilsin (hayâl gücünün sonu yok ve bu da bizim genç ve dinamik insanımızda bolca var).

Yunanistan da 1 hafta bile benim için gurbetti ve daha kirli ve daha keşmekeş te olsa ülkemi özlemiştim. Peki bir “Hoşgeldiniz” tabelası gördüm mü. “Hayır”. Baktım ama sadece kilometre gösteren tabelalar vardı. Onlar bile beni mutlu etti, keza bazı şehirler arası yollarımızda bunların bile eksiliğini hissediyoruz! Amerika’da uçaktan iner inmez yanaşan tünel geçitlerin (hava köprülerinin) içinde yazan “Welcome Home” yazısını neden hiç unutmadığımı da buradan heralde anlatabilmişimdir.

Sn. İlgililer, Belediye Başkanları, çevre, estetik vb. işlere bakan dairelerin sorumluları ve hatta ilgili Bakanlıklar size sesleniyorum. Lütfen, artık ülkemizin hakettiği görkemde insanlarımızı karşılayan, diğer ülkelerden ülkemizi ziyaret eden insanlara da “Vaaaaayyy” dedirten ilginç, nadide ve Dünya’da eşi görülmemiş unsurlar ile ülkemizin “Hoşgeldin Noktalarını” bezeyelim. Ülkemiz ve insanlarımız bunu hakediyor, hem bu o kadar pahalıya da mâlolmayabilir, bazı sanatçı insanlarımız her şehirde bunun için gönüllü olarak bile çalışabilirler, kanımca. Ben bir sanatçı olsam ve bir Belediye benden şehrimizin girişine senin imzanı taşıyan bir eser yaratırmısın gibi bir teklif ile gelse, şehrim ve ülkem için hemen göreve atılır ve bunun için bir karşılık beklemezdim. Keza ne de olsa, en büyük karşılık o şehre her girdiğimde karşımda gördüğüm ve gururlandığım eserim olurdu. Benimle aynı düşünceyi paylaşan insanlarımız vardır. Hatta şu an askerlik görevini yapan sanatçılarımız bile burada askerlikleri süresince bu yapıtların inşasında yardımcı olabilirler (tabii ki Silahlı Kuvvetlerimizin duyarlı yaklaşımları ile). Neden olmasın?

En azından İngilizce ve Türkçe güzel ve büyük bir tabela ile işe başlayabiliriz bence bu operasyona. Ne dersiniz, sayın ilgililer ?

Leave a comment  

+5=9 doğrulama işlemi*

name*

email*

website