Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

Hangisi önce yapıldı acaba? Çit mi? Bina mı?

 

tarım-meslek-lisesi-eskişehiryolu-ankaraYa da bu fark eder mi? Bu tuhaf bina aslında bir lisenin bahçesinde eski bir kantin vb. bir yapı. İşi bitince yıkılmamış ve terkedilmiş. Yalnız burada ilginç olan detay, buradaki yapılan çitin binanın altından geçiyor olması! Öyle bir yapılmış ki, binanın kolonları kaldırımda kalmış. Eğer bu çiti bina’dan sonra çektilerse, neden dışından değil de içinden geçirme zahmetine girdiler. Yok bina’yı çitten sonra yaptılarsa o zaman bu daha da vahim bir mimarlık faciası tabii.

Bu bina içeride görünmez bir noktada olsaydı eminim dikkatimi çekmezdi, ama tam da Eskişehir yolu’nun üzerinde duruyor, yani fark etmemenizin imkânı yok gibi bir şey. Biraz etrafa bakınınca farkına vardım, buradaki lise çalışır durumda, ismi de “Tarım Anadolu Lisesi”, eski olmasına rağmen aktif olduğunu gösteren bazı resimler vb. var içeride. Okulun diğer tarafında ise, ki bu yine Eskişehir yolu’nun YeniMahalle, Ostim sapağı tarafına düşüyor, lojman benzeri iki 3’er katlı apartman bulunuyor. Bunlar da  tam anlamıyla dökülüyor ve savaştan çıkmış havasında. Resimledim sizin için aşağıda. (Resim uzaktan çekilince iyiymiş gibi duruyor ama yaklaşınca veya çatıya bakınca daha net anlaşılıyor durum)

cirkin-lojman-resimleri

Allah’tan Ankara deprem bölgesi değil, keza bu binaların durumu vahim. Çatılarındaki kiremitler çıkmış, balkonların altlarındaki betonlar kopuk, bina yüzeyine bir çok kırık ve çatlak var ve  bir de üstüne yola öyle yakın yapılmışlar ki camları açık olsa neredeyse yoldan geçen arabalardaki sürücülerle göz teması sağlayabilecekler, o derece yani. Bu ne tür bir şehir planlama faciasıdır, anlamak mümkün değil. Bu yapıların acilen iyileştirilmesi, hatta mümkünse taşınması gerekiyor. Bir de bu bina’nın yanında resmini çekerken arka plan’da “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı” görünüyor ki, bence yan yana güzel bir poz vermiş oldular. Plancılık bakanlığı ve plansız bir yapı aynı karede.

Leave a comment  

+5=9 doğrulama işlemi*

name*

email*

website