Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

Hız Sınırı 70km

Ankara’da hemen her gün karşılaştığım ve eminim kentin birçok yerinde de asılı duran ve üzerinde de birçok kamera vb. elektronik techizat buluan tabelaları hepimiz görmüşüzdür, ya da en azından bize bununla ilgili bir ceza gelince sinirlenerek farkına varmışızdır. Burada kırmızı bir yuvarlak içinde 70 yazar ve bu da malumunuz maximum hız sınırınızın 70 olduğu anlamına gelir. Bu sınır nasıl ölçülmüş veya neye göre konulmuş anlamak mümkün değil keza bu yolda en yavaş gidenler bile 120km hızla gidiyor. Sadece yapılan şey bu tabela civarına gelince yavaşlamak oluyor, o kadar…

Bugün yine aynı yoldan geçerken dikkat ettim bu yavaşlama, özellikle trafiğin yoğun olduğu saatlerde daha da kötü bir durum arz ediyor, keza herkes burada yavaşlayınca burada gereksiz bir trafik oluşuyor ve bu da alakasız ve boş bir alanda gereksiz bir tıkanıklık yaratıyor. Yani devlet eliyle aslında trafik yaratmış oluyoruz.

Tabii ki hız felakettir, ve hızlı gitmek yerine yavaş gitmeyi teşvik etmek gerekir, buna 100% katılıyorum. Ancak günümüzde otomobiller gelişti ve herkes için daha da güvenli hale geldi, o nedenle bu hız sınırlarının da gelişitirilmesi, günümüze ve teknolojik gelişimlere uyarlanması gerekiyor. Bu tip ana arterlerde bence konulması gereken hız sınırı en az 100km olmalı. Çünkü burada yavaşlayanlar aslında 70’e düşürüp sonra 150’ye çıkarak yollarına devam ediyorlar, yani buradaki mobese’nin kimseye pek bir faydası olmuyor, sadece extra trafik yaratıyor. Çünkü insan mentalitesi “burada yavaşladım, ama şimdi çok daha hızlı giderek bunu hiç olmamış gibi yapayım” şeklinde çalışıyor. Bunun da sebebi basit, hiç kimse daha hızlısı varken daha yavaşını tercih etmez ve insan beyni de devamlı “hız” yapmaya odaklanır. Eski telefonları hatırlıyorsunuzdur, şöyle cevirince özellikle de büyük rakamı çarkın yerine gelmesinin 10-15 sn aldığı telefonlardan bahsediyorum. Size şu an kullandığınız tuşlu telefonlar yerine eskisini versem buna acaba ne kadar katlanırsınız? Şimdi bir de arabalar için düşünelim o zamanlarda benim kullandığım arabalar 100 km ‘ye çıktığımızda sallanan ve korkutan arabalardı ve adeta yürüyen tabut gibiydiler. Şimdiki arabalar hem bu hızı size hissettirmiyor ve dolayisiyle bu konuda bir panikleme olmuyor, hem de çok daha güvenliler. Tüm bunları da düşünmek ve tartmak gerekiyor bence.

Benim tahminim bu sınırı tayin edecek olan bürokratları gelişmiş ülkelerde ne yapılıyor diye mesela bAmerika veya Ingiltere’ye göndermişler ve onlar da otoyoldaki  tabelaları incelerken hız sınırı 70 tabelasını gördüler ve aynen kopyaladılar. Ama bilmedikleri birşey vardı. Oradaki birimler km değil, mil J,  1 km = 0,62 mil eder ve bu hesaba göre de buradaki hız sınırı aslında 113km gibi bir rakama denk geliyor. Umarım böyle bir mantık değildir J ama bu tip olayları Türkiye’de birçok kez yaşadık ve saçmalıklar daha yeni yeni fark edilmeye başlanıyor.

Bence bu gereksiz mobese hız ölçer tabelalardaki sınır en az 100km civarına çıkarılmalı ve diğer şehirlerarası yollardakiler de yurtdışında 90 mil bu da 145km civarında ediyor. Bu da 140 olabilir, emin olun bu kazalara bir davetiye değildir. Aksine 70km hız sınırını gören bir vatandaş 150 km hızla giderken birden 70’e düşmek için frene bastığında onun bir kaza yapma ihtimali veya onun ani durması ile arkasındakinin ona çarpma ihtimali sırf biraz daha hızlı diye kaza yapma ihtimalinden çok daha yüksektir diye düşünüyorum. Bence böyle cezalandırma yöntemleri yerine şöför ehliyeti için kursa devam eden kişilere hızlı ve güvenli nasıl araç kullanılabilir bunun dersi verilmeli. Yoksa bu tip cezaları insan hep yenmeye çalışacaktır, bu da kanımca çok yakında “lütfen çimlere basmayınız” yazısı gibi saçma bir hal alacaktır.

Leave a comment  

+5=9 doğrulama işlemi*

name*

email*

website