Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

Ne kadar hızlı veya ne kadar yavaş ?

hiz-limiti-tabelalari
Ankara’da mobeselerin hayatımızı gözetlemeye başlaması ile birlikte, bununla bir de hız limitleri de artık elektronik olarak izlenmeye başlandı. Tabii otomatik olarak ta trafik cezaları yağmaya başladı. Sık sık bu tip uyarı levhalarını, kameraları vb. mutlaka Ankara’nın yollarında görüyorsunuzdur. Hatta bazılarımız bu cezaları yemiş ve bundan böyle “neme lazım” deyip, bu tip kameranın altından geçerken özellikle frene basmaya  bile başlamıştır. Bu tabelalar veya mobeselerin suç oranını düşüreceğine veya ülkemiz caddelerini daha güvenli bir hale getireceğine şüphe yok. Yalnız olay hız sınırı ölçümü işine gelince iş biraz değişiyor. Ne kadar hızlı gerçekten hızlı , bu tartışmaya açık bir konu. Yani ana arterlerde hız sınırları 70 km olarak belirlenmiş, bunu da zaten elektronik tabelalarla da mobeselerin üstüne çakmışlar. Ancak hangi insan evladı gerçekten bu hızda gider ki ? Bu imkansız bir sınır.

Şimdi haberlerde okuyoruz hız sınırını 80’e çıkarmayı düşünüyorlarmış Ankara’da. Beyler günaydın demek lazım bence. Ancak tabii bu da hikaye. Kimse ana arterlerde (Eskişehir yolu, Konya yolu, İstanbul yolu vb. yollarda) 80 km ile araba kullanmaz, kullanamaz zaten. Böyle gidenleri genellikle arkasına geçip ya selektör bombardımanına tutarız, ya da korna manyağı yaparız, başıma geldiği için söylüyorum. Zaten bunu trafikçiler de, belediyecilerde gayet iyi biliyorlar, çünkü onlarda buna uymuyorlar, orası muhakkak.

Türkiye için mantıklı olan hız sınırı bence 120 km’dir, ana arterler için bu tabii, ancak şehir içi yollar için 80 veya 90 düşünülebilir. Bence ancak bu tip gerçekçi sınırlarla, suç test edilebilir ve o zaman gerçekten hız yapan ortaya çıkar. Yoksa bu tip hız sınırı tabelaları ve mobeseler sadece  o an tabelanın altından geçerken çocukla filan uğraşırken dalan garibanı veya Ankara’ya diğer illerden gelen yabancıları cezalandırmaktan öteye gitmez. Bu yolu devamlı kullananlar daha önceden en az bir ceza yediklerinden veya ceza olayını birinden duyduklarından tabelaya yaklaşınca 140km’den 70’e düşer, sonra aynen 140’tan devam ederler. O nedenle bu tabelalara yakalananlar aslında normalde hızlı gidenler r değil, dikkatsizler veya yabancılar.

Bu yazıyı okuyup ta … Aaa 120 limit çok fazla filan gibi ahkam kesenlere de şöyle bir kendi günlük hayatlarında yaptıkları hızları düşünmelerini öneriyorum (tabii 5 yaş altı bir arabaları varsa). Onlar da eminim en az 120 yapıyorlardır. Zaten yapmıyorlarsa kendilerini bir muayne ettirsinler.

Durum buyken, neden belediye vasıtası ile bu tip bir saçmalık uygulanıyor. Cevap açık, araba kullananlara bir çeşit vergi kesmek için, yoksa olayın trafik kazalarını önlemek ile uzaktan yakından alakası yok.

Ayrıca, yavaş gitmek, diğer yandan başka problemleri de doğuruyor kanımca. Bunlardan bazıları

  1. Yavaş giden araçlar trafikte daha fazla kalacağından çıkaracakları CO2 emisyonları daha fazla olacak ve dünyamızı daha fazla kirleteceklerdir.
  2. Yavaş giderek trafiği artıracak ve tıkanıklara yol açacaklardır. Keza bu tabelalar yüzünden herkes 70 km’ye düşmek için aniden frene basıyor ve bu da tabela önünde yığılmalara neden oluyor, bu da gereksiz trafik demek.
  3. Ülkemizin transport, taşımacılık ve genel olarak insanımızın hızı azalacağından diğer ülkelere göre düşük hızda seyretmemiz kaçınılmaz olacak, keza hızlı akmayan transport, yavaş ilerleyen ülke demektir.

Çoğu ülkede bu tip alçak hız sınırları yok. Amerika’dan örnek vereyim, çoğu yerde hız sınırı 65-70 tir, ama tabii bu mil olarak J Bu yaklaşık 112.6 Km hız limitine tekabül ediyor. Amerika’nın bazı arterlerinde ise hız sınırı 90 ve hatta 100 MPH’e bile çıkabiliyor (yani 160 KM). Çünkü buradaki arabaların çoğu yeni ve eski araba olmadığından da hız durumunda arabanın kontrolü kaybolmuyor.

O nedenle kanımca  bizim yapmamız gereken en kestirme kaza önleme yöntemi eski arabaları kademeli olarak trafikten kaldırmak olmalıdır. Hız sınırı koymak sadece insanımızı mutsuz eder ve stres seviyemizi artırır. İnsanlarına stresli ve mutsuz bir yaşam sunmak ise, bir devletin en son yapmayı istediği şey olmalıdır bence.

Leave a comment  

+5=9 doğrulama işlemi*

name*

email*

website