Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

Tunus caddesi, ağaç tehlikesi

Hepiniz mutlaka Ankara’da, Tunus caddesinde bulunmuşunuzdur. Özellikle de öğrenciler, tüm servislerin buradan kalkması ile burada mutlaka beklemişizdir, hayatımızın bir döneminde. Bu cadde’de geçenlerde dikkatimi çeken bir ağacı resimledim ve sizinle de paylaşmak istiyorum.

tunus-caddesi-agac

Bu ağaç, tam da Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin önünde yer alıyor ve çok güzel bir ağaç olmasına rağmen bu tip bir ağaç neden buraya dikilmiş onu anlamak mümkün değil keza bu bir söğüt ağacı ve bunun özelliği de yere doğru sarkması. Ağacın özelliği dışında da heralde bu ağaca düz büyümesi için bir düzenek yapılmamış ki ağacın gövdesi de yola doğru eğilmiş. Resime dikkatlice bakarsanız burada ağacın yola doğru eğilen gövdesinde beyaz hareler göreceksiniz, bunlar buraya vuran kamyon, otobüs vb. yüksek ağaçların yarattığı çarpma ile oluşan darbelerin izleri. Büyük ihtimalle bu darbeler son 10 günde oluşmuş keza, bu izler 10 gün içinde koyulaşıp görünmez hale geliyor. Resimdekiler daha beyaz olduğundan bu darbeler nispeten taze.

Buradan yetkililere 3 sorumuz var :

  • Bu bir tehlike değil mi?
  • Buradan o gün dalgın olan şöförün kullandığı çift katlı bir belediye otobüsü geçse ve üstte oturan zavallı insanlar otobüsün ağaca çarpması ile yaralansalar ve hatta ölseler,  acaba bunun suçlusu kim olur?
  • Hadi suçluyu bıraktım, bu insanlara yazık olmazmı ?

Bu çift katlı otobüslerin birkaç kez üst katında ben de oturmuştum ve camın üst tarafında çeşitli çatlaklar olduğunu bizzat görmüştüm ve hatta bunu neden tamir ettirmezler diye de düşünmüştüm, ama bunun neden oluştuğunu o an düşünmemişim. Tam da bu ağacı gördüğümde bu iki resim birden bire birleşiverdi !

Buradan uyarıyoruz. Bu tip ağaçlar ya toptan taşınmalı, ya da insan’a zarar vermeyecek duruma getirilmeli. Üstelik bu ağaç, Tunus caddesi gibi her vakit trafiğin yoğun olduğu bir nokta ki, “Allah korusun” diyoruz, keza şu an tek koruyan, O gibi duruyor.

Leave a comment  

+5=9 doğrulama işlemi*

name*

email*

website