Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

15 dakika

15-dakika-ucretsiz-park-levhasi

Geçenlerde Tunalı civarından geçerken Eczane’den bir ilaç almam gerektiği aklıma geldi ve yol kenarında bir noktaya park etmek amacıyla yanaştım. Tabii hemen yanımda bir parkçı (eski halk ismiyle “değnekçi”) bitiverdi. İlk sorduğu soru “Abi ne kadar kalacaksın?” idi. Ben de “Parasıyla değil mi, ne kadar istersem kalırım” diye cevap verdim. Adam “Eğer uzun kalacaksan buraya alamıyoruz” diyince benim telim attı. Park ettim ve arabadan indim. Adama “Burası kamuya ait bir nokta, senin tapulu yerin değil” dedim. Ayrıca ben buraya “15 dk ücretsiz park etme hakkına sahibim” dedim. Adam ise bana “burası bana ait, tapusu da bana ait” dedi. Tam tartışma alevleniyordu birden 5-6 kadar diğer “sarı yelekli” parkçı ve sonrasında ise kravatlı mafya kılıklı bir adam belirdi. Adam bana hiç bir şey sormadan yekten, “çek buradan arabanı!” dedi. Ben de aynı sertlikle “çekmiyorum” dedim ve yine 15 dk. kuralını hatırlattım. Adam ise “çekme bak ne oluyor” diye üsteleyince. Ben de “bakalım ne oluyormuş” dedim. Sonrasında bir süre ters ters bakıştık ve akebinde Eczane’ye girdim, ama bir yandan adamı diğerleri ile konuşurken izliyordum. Biraz durdular sonra ise dağıldılar.  7. dakika’da ilacı alıp arabama döndüm. Baktım bir zarar vermişlermi diye, ama bir problem yoktu. Bindim ve oradan ayrıldım.

Bu olay çok sinir bozucuydu, keza kanuni olarak zaten orada 15 dk. durabilirdim. Sonrasında ise park ücretimi ödeyerek saatlerce de burada kalabilirdim.

Anlayamadığım noktalar şunlardı:

  • Eğer uzun kalacaksam bile, yer olmasına rağmen, neden park yapamıyorum?
  • Neden 15 dk. kuralı dahilinde durulması engelleniyor?
  • Ve en önemlisi. Bu mafya kılıklı adam kimdir acaba? Ve ne iş yapar?

Ankara’da ilk kez böyle bir olay yaşadım sizi de bilgilendirmek istedim. Lütfen bu tip adamlara pabuç bırakmayın. 15 dk. park süresi yasal hakkınız bu sürede sizden ne para talep edebilirler, ne de zorlayıcı bir şey söyleyebilirler. Tehditlere kulak asmayın, keza bunların yerleri belli. Şikayet edebilirsiniz. Ayrıca, parkçının ilk aşamada bana sarfettiği bir diğer tehditten de unutmadan bahsedeyim. “Burada polis geziyor, ben polise burada yarım saattir duruyor derim, cezayı keser”. Bu da tamamen içi boş bir tehdit. Polis hiç bir zaman bir değnekçi’nin lafına itibar etmez, merak etmeyin.
Eğer bir sorununuz olursa lütfen hemen “153” ‘ü arayın. Yardımcı oluyorlar. Tabii ben bunu sonra öğrendim ve olay anında arayamadım ancak olay olurken ararsanız daha da faydalı olacaktır.
Umarım bu tip bir park mafyalaşması oluşmaz keza bu Başkent’e yakışmaz. Kendi şehrinizde, her zaman gezdiğiniz ve kullandığınız noktaların mafya tipli insanların insiyatifine bırakılması Ankara’nın özgürlüğüne ve çağdaşlığına da kara bir leke olur, zaten. Benim yerimde bir turist olsaydı, ülkemiz ve şehrimiz hakkında ne tür bir intiba edinirdi sizce? Bir düşünün.

Lütfen bu tip saçmalıklara itiraz edin, korkmayın ve hakkınızı arayın ki bu tip mafyavari oluşumlar daha fazla yeşermesin.

  • Ben de hemen hemen her gün bir değnekçi ile kavga ediyorum. Bıktım usandım. arabayı park eder etmez fiş kesip eline tutuşturuyorlar. 15 dakika yasal süre umurlarında değil. Bütün değnekçilerin arkasında daha fiyakalı birisi çıkıyor. Önce fişi kesen ile kavga ediyorsun sonrada arkasından gelen Ankara’nın tapusunu kendinde zannedenle. Bunlara bu kadar yetki veren belediyelerden başkası değil. Belediyeler vatandaşların şikayetleri sonrası kayda değer bir girişimde/cezada bulunmadığından bizim gibi sıradan vatandaşlarda kendi yerimizde, kentimizde yeri geliyor tehdit ediliyor yeri geliyor ağza alınmayacak kelimelere maruz kalıyoruz. Her gün onlarca şikayete bir alo 153 masası oluşturularak güya soruna çözüm bulmuşlar. İnandığım tek şey, haksızlıklar altında ezilen vatandaş gün gelir bunun hesabını yetkililerden sorar soracaktır da.

    SONER

    15 Haziran 2015

Leave a comment  

+5=9 doğrulama işlemi*

name*

email*

website