Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

Ankara’da yeni hız sınırı 82 km.

Ankarada-hiz-siniri-82-90-km-tabeleasi-belediye-iscileri

Ankara’nın artık yeni bir hız sınırımız var. Dikkat ettiniz mi bilmem ama yollarda artık üstteki gibi yeni tabelalar eklendi ve otomobiller için hız sınırını 82km olarak arttırıldı. Eski hız sınırı 70’ti, ama tabii kimse örneğin Eskişehir yolu’nda 70 ile gitmiyordu. Sadece mobese kameralarının olduğu noktada 70 civarına düşüyor sonra 110-120 km minimum hızla basıyorlardı  gaza! Bu karar ile getirilen 82 km hız sınırı aslında yine çok düşük ama en azından kamera noktalarındaki yavaşlama 12 km daha az olacağından o bölgelerdeki trafik biraz daha rahat seyredecektir.

Daha önceki birkaç yazımda da belirttiğim gibi, bu devirde ana yollarda, çoğu yeni arabalar kullanan Ankara’da hız sınırı 120km civarında olmalı bence. Burada aslında hız sınırı koymak ile vatandaşları yavaşlatmış olmuyorsunuz, insanlar zaten çok daha hızlı gidiyorlar. Yani “hız felâkettir” mentalitesi hız sınırı tabelası koymakla önlenmez aslında, bu bir eğitim meselesidir. Ama nedendir bilinmez biz ceza yöntemini seçiyoruz. Hem ana yollarda asıl yavaş giden insan kaza yaptırır ve bu nedenle gelişmiş ülkelerde bir alt sınır da vardır ve o sınırın altında bir hızla kullanmakta yasaklanmıştır.

Eskişehir yolunda 70 km hız sınırı zaten başından yanlış bir karar. Bence burada amaçlanan ”insanlara nasıl ceza yazarız ?” mentalitesi ile Trafik Vakfı’na aktarılan paralar. İnternet’te yayılan bir dedikoduya göre de bu paralar Trafik Vakfı paravanlığında makarna, kömür vb. erzak olarak, vatandaşa belediye yardımı adı altında veriliyormuş. Yani bir nevi zenginden (tabii her arabası olanın zengin olduğu varsayımı ile) çeşitli taktiklere para söğüşleyip, belediye hizmeti adı aldında, belediye logolu ambalajlarla fakire yardım yapılıyormuş. Tabii o zamanda bu yardım senaryosunda krediyi ve sonucunda seçim zamanı da oyları kazanan Büyükşehir Belediyesi ve dolayisiyle onun partisi oluyor. Güzel taktikmiş tabii, eğer doğruysa!

Ne diyeyim artık ben buna, “Durmak yok, gaza basmaya devam!”.

Leave a comment  

+5=9 doğrulama işlemi*

name*

email*

website