Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

Bireysel Emeklilik (BES) tezgâhı

matruska-bireysel-emeklilik-sistemi-bes

Zamanında, Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), %25 devlet katkısı vb. duyurular ile gaza gelip bu sisteme dahil olmuştum. 8 ay kadar düzenli olarak katkı payımı yatırıyordum, derken dün, her ay rutin gelen Anadolu Hayat BES extre’mi ilk defa detaylı olarak incelerken bir de ne göreyim. Zarar etmişim! 8 ay sonunda birşey kazanmadığım gibi bir de üstüne ana para bakiyem  -157 .88 TL olmuş, yani bu kadar miktar ana paramdan düşmüş. Evet evet yanlış duymadınız EKSİ 157.88 TL. Bunun üzerine tabii hemen müşteri hizmetlerini aradım ve burada önce tüysüz! bir temsilci ile, sonrasında ise bir yetkili ile konuştum. Öğrendiklerim karşısında ise dehşete düştüm resmen, sizinle de paylaşayım istedim.

BES aslında tamamen borsa’yı desteklemek için kurulmuş bir sistemmiş. Yani burada yatırdığınız paralar hemen fonlara aktarılıyor ve borsa’da aktif olarak dönüyor. Belirli oranlarda yüksek veya düşük riskli bankanızın sizin için seçtiği fonlar bunlar (Likit fon, Tahvil Bono fonu, Beyaz fon vb. ) . Tabii bu fonlar hemen hemen hiç değer kazanmıyor, benim durumda ise eksiye gitmişler ve beni  zarara uğratmışlar. Bu zarar yetmezmiş gibi, zaten kazanmadığım sistemde bir de “yönetim giderleri kesintisi” (YGK) adı altında borsa’da aktif kullanıcı olduğum için Anadolu Hayat ve dolayisiyle İş Bankası’nın borsacıları extradan söğüşlemişler. Toplam yönetim gideri zararım ise 240,53 TL. İnanılacak gibi değil.

Müşteri temsilcisine “neden bunlar normal faizde durmuyor da fonlara gidiyor?” diye sorunca, bunun kanuni olarak hükümet tarafından böyle düzenlendiğini ve olay’ın aslında tamamen borsa’ya para akışı sağlamak amaçlı olduğunu öğrendim. Yani Bireysel Emeklilik için başvuru yapan insanlarımızın hepsi istekleri dışında, aslında aktif olarak borsa’dalar ve borsa da bildiğiniz gibi RİSK demektir. Kısacası, paranız riskte, hem de yüksek riskte. Ben bunları bilmiyordum 8. ay’da öğrendim ve bu risk’in sonucu zararım 240 (YGK) + 157(borsa düşüşü zararım) = 397 TL. Devlet katkısı’nda ise sorun yok, Devlet üzerine düşeni yapmış ve paramı ödemiş, ama düşünürseniz eğer ben bu kadar parayı BES yerine faize koysaydım zaten yaklaşık 800 TL kazanırdım. Devlet bana 1800 TL ödemiş banka yaklaşık 400 TL kesmiş. Bunu alabileceğim faizime eklersem 1200 TL eder. Devlet’in bana ödediği 1800 TL – 1200 TL düşülünce bu sistemden asıl kazancım 600 TL olarak çıkıyor. Bu da yaklaşık %8’e geliyor.

Yani BES sistemi aslında bana %8 kazandırmış, bu da tabii borsa az zarar ettiği için, çok zarar ederse, ayvayı koçanı ile yediğimizin resmidir.Sıfıra sıfır elde var sıfır olabilirdik yani. Bu bir çeşit ilüzyon aslında, müşteriyi %25 ile çekerek, paralarını Bankalara ve Borsa’ya akıtmanın en kestirme yöntemi ve bu konuda her gün yapılan reklamlar ile bu sisteme dahil olanların sayısı her geçen gün artıyor, ne yazık ki. Ben ise bu tezgahtan hemen çıkıyorum ve paramı daha mantıklı mecralara yönlendiriyorum arkadaşlar. Özel Tezgâhlanmış Emeklilik (ÖTE benim kısaltmam :)), bende öte! dursun.

Leave a comment  

+5=9 doğrulama işlemi*

name*

email*

website