Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

Elinde çocuk dilenenler! Ajitasyonda yeni boyut.

Bugün Oran tarafından Konya yoluna dönerek şehire doğru inerken tam da Keklikpınarı semtinin dönemecinde ışıklarda elinde bir kız çocuğu ile dilenen genç bir adam gördüm, inanamadım! Daha önce kadınlar bu sektördeydi, artık erkekler de ellerinde çocuk dilenme işine giriş yapmışlar. Bir hafta evvel de Bestekâr sk.’tan Keneddy caddesine doğru giderken yine aynı sektörden bir kadını da dikiz aynamdan fotograflamıştım. Onun da elinde bir çocuk vardı. Ama bugünkü erkeğin elindeki kız çocuğu en az 6-7 yaşındaydı, adam kızı zor taşıyordu, kız ise baygın gibiydi. Hatta kızın başı bir arabanın dikiz aynasına durmaya yakınken çarptı sanırım ki sonrasında adamla münakaşa eder gibi bağrıştılar. Tüm bu olaylar yoğun sabah trafiğinde ışıkta beklerken gözümün önünde oluverdi. Adam da en az 3-4 kişiden para topladı bu arada. Yani işler iyiydi.

ankara-dilencileri-2

ankara-dilencileri-1

2015 yılına yaklaşıyoruz ve hâlâ Başkent Ankara’da bu tip görüntüler ile karşı karşıyayız. Yurtdışında bir çok gelişmiş ülkede bulundum ve bunların hiç birinde bu şekilde bir ajitasyona izin verilmediğini bizzat biliyorum. Dilenenler tabii ki vardır ama bunların yanında bırakın çocukları 17 yaşından küçük kimse yoktur hatta genellikle bu tip insanlar tek başlarınadırlar ve mutlaka ya bir şarkı söylüyor, ya tuhaf kıyafetlerle poz veriyor ya da birşeyler çalarak insanları eğlendiriyorlardır. Bence polislere eğer yetki verilecekse, bu tip kişilere müdâhale hakkı versinler önce! Ben adamdan çok zavallı kıza acıdım. Böyle bir aile ile ne yazık ki hayatı boyunca mücadele içinde bir hayatı olacak. Durum çok üzücüydü gerçekten!

Acilen bu tip olaylara Başkent’imizde çare bulunmasını rica ediyoruz. Belediyeler her Ramazan ayında çadırlar kuruyor ve binlerce kişiye yemek dağıtıyorlar. Bu tip yardıma muhtaç olduğu tescil edilen kişilere hayda hayda yardım ederler diye düşünüyorum. Ankara’nın bu dilenci sorunu her geçen gün kronikleşerek ve evrimleşerek devam ediyor anlayacağınız! Buna bir çare bulunması ise en büyük dileğimiz olsun… 2015 yılı için.

Leave a comment  

+5=9 doğrulama işlemi*

name*

email*

website