Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

Fahişt Oyuncakçı ve tüketici uyarısı – Tunalı Oyuncak örneği

Bu oyuncakçı isminde de anlaşılacağı gibi Ankara’nın en meşhur caddelerinden biri olan Tunalı Hilmi Caddesinde yer alıyor. Ufak bir dükkan, ben de zaman zaman önünden geçerim ve burada, camekanın özellikle bir kafa’lık boşluk bırakılmış olan alanından kafasını görebildiğim mağaza sahipleri olduğunu düşündüğüm insanları da görmüşlüğüm vardır. Buradan hiç alışveriş yapmamış biri olarak, yakın bir arkadaşımın bana anlattıklarına inanamadım resmen. Bunu sizlere aktarmayı bir borç biliyorum, keza diğer insanlarımızın da bu tip bir tufa’ya düşmemesi, hele ki blogAnkara okurlarını aydınlatma ve uyarmanın görevim olduğunu düşüyorum. Başlamadan evvel arkadaşımın iddia’sı olan, fiyat fahiştliğini araştırdım bizzat ve doğru olduğunu teşhis ettim. Fiyatlar en az %20-%40 daha fazla, hatta bazı ürünlerde bu %60′ lara kadar çıkabiliyor.

Şimdi olaya geçebilirim. Arkadaşımın çocuğunun doğum gününde bir tanıdığı bu oyuncakçıdan bir helikopter alıyor, tabii müthiş fahişt bir fiyata. Bu helikoptere pili takınca bir düğmeye dokunuyorlar ve helikopter duvara çarpıp haşat oluyor.(bu olay diğer misafirlerin gözü önünde toplam 10 sn’de gerçekleşiyor. Ve bunu yapan çocuk değil arkadaşımın kendisi.) Tabii çocuk üzgün, arkadaşım bunun nereden alındığını öğrenip, sahibine iade edilmek üzere bunu Tunalı oyuncak mağazasına götürüyor ve bunun defektif olduğunu ve üreticisine iade edilmesi gerektiğini belirtiyor. Mağaza sahibi kişi “tamam” diyor ve “biz ürün gelince sizi ararız” deniyor kendisine. Aradan 1-2 ay geçmesine rağmen bir haber gelmeyince, telefon ediyor ve 1 hafta sonra gelmesi gerektiğini söylüyorlar. (büyük ihtimal o zaman yaptırmaya gönderiyorlar) . Bir hafta sonra bu sefer arkadaşımın eşi mağazaya uğruyor ve helikopterin yenisiyle değiştirilmediğini ve tamir edildiğini öğreniyor. Sonrasında olan olaylar ise tam ibretlik. Mağaza sahibi kel arkadaş, ağzında tam zamanlı sakız çiğneyerek, gayet lakayıt bir şekilde tamir edilmiş (yapıştırılmış) ürünü getiriyor ve “35 TL” diyor. Eşi, yahu biz bunun yenisiyle fabrika tarafından değiştirilmesini istemiştik, bu ne parası deyince. Adam bas bas bağırmaya başlıyor ve “hem kırıyorsunuz, hem de tamir parasını vermiyorsunuz” dan başlayıp sonrasında eşyaları bir bayanın ayağına atmaya kadar varan inanılmaz agresif davranışlar ve tavırlara giriyor. Tabii arkadaşımın eşi, saygıdeğer bir hanımefendi olduğundan bu mağazayı anında terk ediyor. Sonrasında arkadaşım, ithalatçı firmayı aradığında bu firma ona “eğer bu ürün bize gelmiş olsaydı, bunu hemen değiştirebilirdik, bize siz yollayın değiştirelim hatta” diyor. Arkadaşım buraya bunu öğrendikten sonra telefon edince, bir de o azar işitiyor üzerine, iyi mi ?. Hatta adam “sizin hakkınızda suç duyurusunda bulundum” filan gibi de mesnetsiz laflar ediyor. Ne için bulunduysa o da muamma! O kadar tirajı komik yani olay. Ben bunu dinlediğimde şaşakaldım ve aslında arkadaşıma da kızdım biraz içimden. Keza ben olsaydım o mağazayı basar, eşime nasıl böyle davranırsınız diye girerdim heralde birilerine. Arkadaşımın beyefendi kişiliğini bir kez daha takdir ettim bu arada.

Sonrasında ben de buradaki fiyatları geçenlerde oradan geçerken vitrinden inceledim ve fiyatların normal zincir oyuncakçılar ile ve hatta hemen karşısında bulunan Depo adındaki oyuncakçıdan bile (bire bir aynı oyuncak için) çok daha yüksek olduğunu bizzat teşhis ettim. Bu tip davranışlar içinde olan, fiyatları fahişt ve Ankara’lıya layık olmayan bu gibi yerler hem de Tunalı da olunca tabii bizim de dikkatimizi çekti. Arkadaşımın deyimiyle “Ticareti hakkıyla yapamayan işletmeler” sizden bir tepki görmeyince daha da şımarıyor ve işi iyicene azıtabiliyorlar, örnekte de bunu görüyoruz. Biz tüketici olarak hakkımızı aramazsak, başkası ve hatta devlet bile olayı bilmeyince hakkınızı nasıl arasın ? Bunun için kurulan kaymakamlıkların hakem heyeti olduğunu biliyormusunuz ? Bilinçli Ankara’lı tüketici olarak hakkınızı aramanız için bulduğum ve faydalı olacağını düşündüğüm bazı linkler ve telefonları burada bulabilirsiniz. Umarız bu tip olaylar hiç yaşanmaz güzel Ankara’mızda ve biz de daha başka şeylerden, güzelliklerden bahsederiz blogumuzda.

Tüketici Hakları Derneği
Gazi Mustafa Kemal Blv Onur İş Hanı No:12 D:64 Kızılay/Ankara‎
(0312) 417 9334

Tüketici Hakları Derneği
Gökdelen Emek İşhanı No:95/804 – Kızılay/Ankara
0(312) 425 15 29

http://www.tuketicihaklari.org.tr/

http://www.tuketicikoruma.org

http://www.ttkd.org.tr

Ankara’lı ya Not: Sizin de bu tip Ankara işletmeleri hakkında şikayetleriniz var ise buradan yorum yapabilirsiniz. Yalnız bunların gerçekliği araştırıldıktan sonra yayımlanabilecektir. Bunu da belirtmeliyiz.

 • Tunalı oyuncak tam bir facia…sahibi gerçekten parayı bulmuşki bildiğiniz müşteriyi dükkandan kovuyor.olay şöyle; oğluma araba almak içeri girdim ve araba alıcım yardımcı olurmusunuz dedim değişik bir tavırla neden araba dedi?bende şu sıra arabalar ilgi alanı dedim alaycı bir şekilde sırıtarak ben ordinarusum nasılki Dr bir bedel ödeyerek çocuğunuzu kontrol ettiriyorsunuz banada bir bedel vererek doğru oyuncak seçmenize yardımcı olurum gibi saçma salak bişey söyledi oyuncak alarak zaten bir bedel ödüyoruz dedim ve beni dükkandan kovdu.ben inanıyorum ki evine ekmek götürme derdinde olan biri bunu yapmaz bu kel amca para budalası terbiyesizin teki

  Gökçen

  15 Temmuz 2013

 • Bu oyuncakçıdan 10 gün önce 6 yaşındaki oğluma hem robot hem araba olan oyuncaklardan aldım. Sekiz yaş üzeri yazıyordu. yapamaz diye tereddütüm oldu. 5 yaş üzeri bir büyük boyu vardı 99 TL pahalı geldi, küçük boyu 16 TL o da basit geldi. sonunda oyuuncağı aldık. evde paketi ben açıp arabaya çevirdim. sağ kapısı yok. evde biz gelmeden önce temizlik yapılmıştı. çöp dahil (dış ambaşlajını atmıştım ve çıkardım) düşmüş olabileceğini düşündüğüm her yere baktım.
  Bir gün sonra satın aldığım Tunalı Oyuncakçısı’na gittiğimde ben de yazılanlara benzer sorumsuz ve çirkin tavırlarla karşılaştım. Üstelik aynı oyuncağın 6 yaş için olan (aynı boy aynı fiyat) benzerini de aynı dükkanda gördüm.
  herkes kitapçı veya oyuncakçı olamaz, olmamalı da. bu beyefendi de oyuncakçı olmaması gerekenlerden biri. o caddeye yakışmıyor.

  Mahmut

  11 Aralık 2014

 • Bugün parça birleştirmeli oyuncak sordum kendisine. Lego istemediğimi, şekil olarak yıldız, çiçek şeklinde parçaları olan bu tür değişik oyuncaklar olduğunu, onlardan satıp satmadığını sordum. Legoyu övmeye başladı bana. Üsütne bulamazsınız falan dedi. Legoyla sorunum yok dedim, şekil olarak farklı bir şey istiyorum dedim, sinirlendim, internetten araştırırsanız görürsünüz dedim. Yaşınız kadar oyuncakçılık yaptım, legodan iyisi yoktur, vs. vs. devam etti. Ben hala şekil olarak başka bi şey aradığımı anlatmaya çalışırken ukalaca “sizi dinlemiyorum farkında mısınız?” dedi bana. Ben o oyuncağı internette bulmuştum aslında ama esnaf kazansın diye çıkıp çarşıdan alayım demiştim halbuki. Çok pahalı sattığı da çok saygısız olduğu da doğrudur.

  Nil

  28 Şubat 2017

 • 13.05.2017 öğlen iki civarı bu oyuncakçıda 5 yaşındaki kız çocuğu bir oyuncağa dokundu diye dükkan sahibi tarafından eli sıkılarak ağlatıldı. Oyuncak düşmedi, kırılmadı ve hiç bir zarar ziyan yok. Nasıl çocuğa dokunup elini sıkarsınız ne hakla diye hesap sorduğumuzda ne bir özür ne bir utanma göstermeyen bu adam yıllardır nasıl ticaret yapıyor anlamıyorum. Protesto edilmesini ve oradan alışveriş yapılmaması gerektiğini düşünüyorum. Bence çocuklardan nefret ediyor.

  seher

  13 Mayıs 2017

 • bugün nereden aklıma geldiyse bu oyuncakçıyı google ladım. 2018’de kapandığını ekşi sözlükte gördüm. bir yazar çocukluk anılarının dükkanı olduğunu söylerken, bir başka yazar benim de 2014’te başıma gelen gibi o kötü anılarından adamın insanca olmayan tavırlarından bahsetmiş. Olacağı buydu zaten. Haketmişti. o üzdüğü çocukların ahı ona yeter de artar. Yazık etti kendine.

  Mahmut

  01 Kasım 2020

Leave a comment  

+5=9 doğrulama işlemi*

name*

email*

website