Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

İptal ettirmeye çalışan müşteriye SuperOnline’dan süper ayak oyunları

superonline-logo

Evde süper online’ı 1-2 sene evvel bizim apartmana gelip cihaz hediye vb. bir kampanya ile neredeyse tüm apartmana satmışlardı, ben de o zaman TTNet’ten bıktığımdan ve hızından da memnun olmadığımdan geçmeye karar vermiştim. Umudum Süper Online’ın biraz daha hızlı olmasıydı keza o aralar reklamlarında öyle olduklarını iddia ediyorlardı. Bir yılı aşkın bir süre geçti hızı iyi olmadığı gibi gitgide de kötüye gitti. Her aradığımda bir bahane bulup, sonuçta “üzerinde çalışıyoruz” havası yaratılıyordu ben de belki geçici bir durumdur diye her seferinde bunu yiyiyordum. Sonra UyduNet’i öğrendim. Gerçekten de 50K vey 100K gibi yüksek hızlara çıkabiliyorlardı ve hatta bunu birkaç arkadaşım denemişti. Ben de heyecanlanarak Süper Online’ı kapattırmak üzere başvurdum ve süper ayak oyunları bundan sonra başladı.

Müşteri hizmetlerini aradım bana “kapattırmak için bir bayimize gidin onlar size orada yardımcı olacaklar” denildi. Ama tabii bu arada belirteyim, Ankara’daki bayilerin sayısı sadece 2 ve her biri de Ankara’nın en ücra köşelerinde. Konutkent civarında olanı biraz daha yakındı diye oraya gittim ismi “Özlem Elektronik”ti. İçeri girdim ve talebimi ilettim. Ama oradaki bayan bana “müşteri hizmetlerini aramanız gerekir” dedi ve bir de modeminizi de getirmeniz gerekir diye de tembihlediler ama müşteri hizmetleri modeminizi de geri götürmeniz gerekir dememişti bu arada. Neyse nasıl olsa modem de lazımmış madem diye tekrar eve döndüm buradan müşteri hizmetlerini aradım. 15 dk. telefonda ağaç olduktan sonra cevapladılar. Onlara “yahu neden bana modeminizi de götürün demediniz” diye sordum ama cevaplayan çocuk “söylemiş olmaları gerekir” anafikri civarında dolaşmaya başlayınca ben “tamam neyse, ben üyeliğimi iptal ettirmek istiyorum. Özlem Elektronik’e gittiğimde bir sorun olmasın” deyince. Telefondaki çocuk “tamam efendim iptal başvurunuz zaten yapılmış, siz sadece oraya gidip modeminizi bırakabilirsiniz” dedi. Tabii benim için rahat işlerim filan da çıkınca bunu biraz erteledim 6-7 gün sonrasında modemi alıp Özlem Elektronik’e bir kez daha gittim. Bir de ne öğreneyim meğer 5 gün içinde getirmezsem üyeliğim tekrar yenileniyormuş. Modemi bırakayım bari dedim. Onu da almadılar. Müşteri hizmetlerini bu sefer oradan aradım yeniden iptal etmeleri için yine bir 15 dk bekleme ve sonucunda konuştuğum bayana “şimdi ben bayinizdeyim” dedim. O da “tamam ben başlattım siz onlarla geri kalan işlemleri yapabilirsiniz” deyince rahatladım ve “hah çözdüm” şeklinde düşünürken, bu sefer Özlem elektronik’te bulunan bayan “biz sizin imzanızı aldık ancak ikna süreci dahilinde sizi arayacaklar ve ancak ondan sonra iptalinizi tamamlayabiliriz” deyince benim telim attı. Artık saydırmaya başladım. Kadının müdürü geldi ve ben müdürün eline modemi tutuşturdum ve kadının resmini de çektim. Aşağıda görebilirsiniz.

ozlem-elektronik-superonline-cayyolu-ankara-iptal
Kadın ısrarla “ben bu modemi alamam burada kaybolur. İkna sürecinden geçin, sonra bir daha gelip modemi o zaman getirmelsiniz” diyordu. “Yahu böyle bir saçmalık olur mu?”diye itiraz ederken o hâlâ bana modemi geri vermeye çalışyordu. Ben ise kadına “Ben bu modemi size verdim, resminizi de çektim, verdiğime kanıt olarak. İptal ettirmek istediğimi söylüyorum ama siz bir daha gelin diyorsunuz. Burası zaten dağın başı ve benim buraya üçüncü gelişim. Artık daha fazla gelemem” dedim ve arabama doğru yürüdüm. Ama kadın ısrarcıydı. “Beyefendi! beyefendi! “ şeklinde arkamdan koşturdu. Ben tabii hiç oralı olmadım ve arabama bindim. Kadın ise kendinden beklemediğim bir hırsla “ben de modemi kaldırıma bırakıyorum” dedi. Ama ben de kararlıydım! Modemim Özlem Elektronik’in önündeki kaldırımda dururken ve kadının iki eli belinde bana kızgınlıkla bakar durur bir tabloda buradan ayrıldım. Tabii içimden SüperOnline’a bildiğim tüm küfürleri ediyordum, orası ayrı.

Yahu bu ne saçmalıktır. İnsana bu eziyet nedendir? Bir insan üyeliğini iptal ettirmek isteyebilir. Bu çok doğal. Olayı bu aşamaya getirmeye ne gerek var? Ayrıca şimdi bedava verseler bir daha SüperOnline’a geçer miyim? Türkiye’de bir tek onlar kalsa, internetsiz kalırım ama bir daha onlara geçmem! Müşteriyi bu noktaya neden getiriyorsunuz?

Bu vukuat bitince, ben de KabloTV hediyesi olan ve hızına göre çok uygun fiyatlı UyduNET’e geçtim ve internetim hiç olmadığı kadar hızlı oldu. Size de tavsiye ediyorum. Bu arada modemin akibetini merak ediyorsanız söyliyeyim, benim modemi kaldırımdan almışlar 🙂 Onu da nasıl anladım anlatayım ; Geçenlerde bir fatura geldi bana 150TL modem ücreti şeklinde Turkcell SuperOnline’dan. Müşteri temsilcisini aradım ve modemi buraya bıraktığımı söyledim ve elimdeki resmi de temsilciye yolladım. Hemen geri döndüler (şaşırtıcı bir hızla) ve “tamam efendim, modeminizi almışız bu fatura iptal edilecektir” dediler. Bu iş te böylece bitti. Yani umarım bitmiştir ve yeni bir ayak oyunu daha çıkmaz! Süper online gerçekten de süper! … miş,  bunu da anlamış olduk.

  • SÜPERONLİNE VE ÖZLEM ELEKTRONİKLE AYNI VE DAHA KARMAŞIK DAHA İĞRENÇ BİR YAKINLAŞMAYI BEN DE YAŞADIM VE BUNDAN İKİ YIL ÖNCE AYAK OYUNLARI SAYESİNDE BENİ OYUNA GETİREREK ŞEYTANIN AKLINA GELMEYECEK OYUNLARLA TAK PARA 300 TL Mİ ALDILAR YETMİYORMUŞ GİBİ DEDİĞİNİZ GİBİ TAKSİ TUTARAK 3 DEFA O KONUTKENT’TEKİ BİRİME GİTTİM. DELİLER GİBİ UĞRAŞTIM HEM ÖZLEM ELEKTRONİKLE HEM SÜPERONLİNE MÜŞTERİ HİZMETLERİYLE. SÜPER SAHTEKARLIK YAPIYORLAR MAALESEF…

    AYŞİN BOZ

    19 Eylül 2014

Leave a comment  

+5=9 doğrulama işlemi*

name*

email*

website