Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

Neden Google’a mahkûmuz?

arama-motorlari-turkiye-turkish-search

Geçenlerde ülkemizin arama motoru tercihleri ile ilgili bir rapor elime geçti ve bu bilgilere göre Dünya çapında neredeyse en fazla Google arama motoru kullanım yüzdesi bizde. Rakamlar doğruysa, %100’e yakın bir oranda Google’ı arama motoru olarak kullanıyoruz ülke çapında. Diğer ülkelerde bu oranlar %70-%80 veya daha az çıkarken bizim bu Google hayranlığımız nedendir, bunun bir araştırılması lazım bence. Bildiğiniz ve her gün gördüğünüz gibi Google arama sonuçlarında hem sağ kolonda hem üstte, hem de altta reklam alarak ve bunları da normal arama sonuçlarına benzeterek aslında bize öncelikli olarak Google’a para veren kişileri gösteren bir arama motoru. Yani siz burada yeni açılmış olan bir şirketi sanki eskiymiş gibi en üstte görebiliyor ve Google’da olduğu için ona güvenip burası ile iş yapıyorsunuz! Üst alanda “Reklam” diye bir ibare çıkıyor ama çoğu insanımız bunu görmüyor bile keza tüm işlerine gelmeyecek hususlar özellikle açık renklerle ve gözden kaçabilecek noktalara yazılmış durumda. Google belki eskiden iyiydi ancak reklamların oranını her yıl artırarak kârlılığı da arttırmak istedikçe (keza buna mecbur) yıllar geçtikçe bu reklamlar da zıvanadan çıkmaya başladı. Şirketin hissedarları ancak kârlılık büyüdüğü zaman para kazanacakları için Google’ın da daha fazla reklam bazlı olması ileriki yıllar için de kaçınılmazdır, bunun da altını çizmeliyiz.

Türkiye pazarına bir kaç yıldır girmeye gayret eden Rus bazlı arama motoru “Yandex” ise arama hacmi fazla olmadığından reklam talebi de alamıyor ve reklamları da neredeyse yok gibi bir şey, ayrıca bence sonuçları da gayet sağlıklı. Ben son 1 yıldır bu arama motorunu kullanıyorum ve gayet memnunum. Arama motoru seçenekleri arasında Bing veya Yahoo bile düşünülebilir aslında. Yine Amerika kaynaklı bu iki arama motoru da doğru sonuçlar veriyor ve bunlar da yine Google kadar reklamla kirletilmemiş durumda. Biz Google’a para yatırdıkça ne yazık ki bir Türk arama motoru’muz olmadığı için Amerika’ya para kazandırmaya devam ediyoruz. Çin,japonya veya Rusya’nın bile kendi arama motorları varken ve üstelik bunlar kendi ülkelerinde Google’dan daha fazla arama hacmine sahip olabilmişken, ne yazıktır ki bu kadar Türk girişimci insan ve genç nüfusun bulunduğu ülkemiz hâlâ bunu gerçekleştiremiyor. Buna bence devlet gücünün eklenmesi gerekir keza bu olay için geç kalındığından büyük arama motorları çok yol katettiler ve pazar ellerinde. Bu bence bir uydu yapmaktan daha önemlidir. Devletin bir Türk web tarayıcı projesini 100% desteklemesi, reklam yapması hatta bazı yerlerde zorunlu kılması ile  ileriki nesiller için çok daha güvenli ve bize özgü arama sonuçlarını çıkaran bir arama motoru oluşturulabilir.

İlk aşama olarak ta Google’ın kurduğu monopol durum giderilmeli ve seviyeleri tüm Dünya ile aynı düzeye yanı %70-80’lere veya daha az düzeylere getirilmelidir tabii. Benim Yandex tercihimin de en büyük sebebi bu aslında, Rus asıllı olmasına rağmen en azından Türkiye’ye özgü unsurlar içeriyorlar ve bir şekilde Türk olmaya çalışıyorlar. Google ise Türkçe domainlere bile bir öncelik tanımıyor. Ülkemizde hâlâ insanlar “.com” veya “.net” gibi Amerikan domainleri kullanıyor  keza bunlar aramalarda öncelikli olarak yer buluyor. En büyük Amerika! olduğu için tabii Amerikan domainleri de hep önde geliyor. Türkçe karakter içeren domainler çıkalı yıllar olmasına rağmen hiç arama sonuçlarında bunları görebildiniz mi? Onu bırakın gmail’de bile Türkçe karekter ile bir email alamıyorsunuz Mecuburen, “tıp”, “tip”..”kıl” “kil”.. oluyor. Başbakanlığın sitesi bile “Basbakanlik” diye yazılıyor artık ondan pay biçin. Peki madem “Gmail” ve Google bu kadar Pazar payına sahip neden ülkemize özgü birşeyler yapmıyor? Neden örneğin, çağrı@gmail.com adresi yerine cagri@gmail.com adresi almak durumunda ve ingilizce karekterleri kullanmak zorundayız? Çinliler, Japonlar, Ruslar keni özel karekterleri ile email alabilrken neden biz yapamıyoruz? Dünya’nın en zengin şirketlerden biri olan ve bu kadar değer verdiğimiz “Yüce!” Google, neden bu kadar sadık olan bir topluma böyle bir güzellik yapmıyor? Aslınca Cevap basit. Çünkü “Buna gerek yok!”.. Zaten 100%’e yakın bir kullanım payına sahiplerken neden bunun için ek çaba ve para harcasınlar ki?

Ülkemizde de bir arama motoru’nun artık oluşturulması, Türkçe’ye özgü olan harflerimizle alınan domainlerin ve emaillerin çalışması ve bunların ön planda olduğu arama sonuçlarının öncelikli olmasının zamanı sizce de gelmedi mi? Neden hâlâ internette de Amerikan buyruğu altındayız ki? Üstelik bu insanlar Türk insanına gereken değeri ve önceliği göstermezken neden hâlâ bunları tercih ediyoruz gerçekten anlamak zor. Düşünün ki, Amerika karşıtı bir durum olsa ve bu haklı bir şey olsa bile Google eğer bu tip yazıları ön plana çıkarmaz ve Amerika sempatizanı yazarları arama sonuçlarında ön plana çıkarırsa o zaman sizce biz tarafsız bir araştırma yaparak, kendi kararımızı verilebilir miyiz? Ya da Amerikan ürünleri  ve malları daima önde çıkarsa Türk malı olan ürünlerin satılma şansı sizce ne kadardır? Bence artık uyanmalı, Google’ın monopolüne bir son vermeli, arama motoru tercihimizi Google haricinde başka birine ayarlayarak bunu hemen hayata geçirmeliyiz. Aksi takdirde “Yüce! Google Ne derse O” durumundayız.

Not: Yazımızda Google’ı eleştirdik diye bu sayfanın arama sonuçlarında çıkmama ihtimâli de var ama yine de arama motorlarının Tayyip’i, Google’ı eleştirmek bağımsız düşünceye olan saygımızdan dolayı, görevimiz diye düşünüyorum.

  • Gerçekten güzel bir google makalesi olmuş biraz eleştiri her şeye gerekir diye düşünüyorum. Arama sonuçlarında sizin çıkma ihtimalinizi düşermek yine sizin elinizde 😀 ben de siteye google ile geldim mesela 🙂

    Kadir Öksüz

    16 Aralık 2014

Leave a comment  

+5=9 doğrulama işlemi*

name*

email*

website