Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

Parayı bulunca çalışmaya ne gerek var dostum.

Müzik te aslında her performans dalı gibi biraz nankör bir branş. Biraz bırakınca hemen unutuluveriyorsun. Geçenlerde Duman grubunun ilk albümünü dinliyordum. Düşünün ilk albüm ve hala güzeldi. Kendi kendime düşündüm acaba yeni birşey çıkardılar mı son 10 yıldır diye ama aklıma dişe dokunur bir şarkı bile gelmedi. Duman bir Ankara grubuydu, ünlü olma aşamalarında Serkan isminde bir menajerleri vardı, çok severdim, iyi çocuktu. Sonra Mor ve Ötesi  geldi aklıma, bunlar da yine Ankara’dan çıkmışlardı  ve onlar da yine bir iki hit şarkı yaptılar ve sonra  yok oldular yine. Onları da en son 5-10 sene evvel filan dinlemiştim.

Bir de Barış Manço ve grubu Kurtalan Express vardı mesela, adamlar ölene kadar müzik yaptı, hatta bununla kalmayarak tüm Dünya’yı dolaştılar ve Türkiye’yi Dünya’ya tanıttılar. Acaba problem şimdiki gruplarda mı, yoksa Barış Manço zamında telif hakları vb. olaylar fazla işlemiyordu, bu nedenle müzikten şimdi olduğu kadar fazla para kazanılmıyor ve o yüzden devamlı çalışılıyor muydu acaba? Sonra da MFÖ’yü düşündüm onların şarkıları ile büyüdük neredeyse, onlar da her daim çalıştılar, taa yaşlanana kadar. Hatta son Özkan Uğur reklamlardan sinema filimlerine kadar oynadı. En son lösemi olduğunu duydum… Mazhar Alanson da zira öyle o da yaşlanmasına rağmen geçenlerde yine Ankara’daydı.Anlayacağınız ölene kadar sanat!

Şunu söylemeliyim ki yeni gruplar zaten pek nadir geliyor ve son 10 yılda çıkanlar da son günlerin popüler deyimiyle “tırt” çıktılar. Kendini devamlı yenileyen ve sürekli birşeyler üreten sanatçıların ellerinden öpüyoruz. Onlar aslında heykeli dikilesi insanlar çünkü para parametresi olsun olmasın devamlı üretiyor ve devamlı kendilerini yeniliyorlar. Bunu yapabilen, ülkesine bir ATM olarak bakmayan insanları seviyorum anlayacağınız. Bunlar gerçek sanatçılar ve biz onlarla diğerlerini ayırmalıyız, keza parayı bulunca üretimi durduran mentaliteye kesinlikle karşıyım abi ! Bence bir sanatçıda hedef “sanat” ve “toplumsal mutluluk” olmalı, “para” ve “kişisel saadet” değil !

Leave a comment  

+5=9 doğrulama işlemi*

name*

email*

website