Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

Reklam’ın çivisinin çıktığı an. İstinat duvarı reklamları

Müjdeler olsun artık yeni bir reklam türümüz var. İsmi ise “İstinat duvarı reklamları”. Sanki panolar, direkler, afişler, üstgeçitler, gazeteler, dergiler, taksiler, otobüsler, minibüsler, google ve hatta internet’in her tarafı yetmezmiş gibi. Şimdi de Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından icat edildiğini düşündüğüm “İstinat duvarı reklamları” devrinin başlamış olduğunu ibretle görüyoruz.
En yakın örneği vereyim; Konutkent girişine bir üstgeçit yapıldı, bir kaç ay evvel, buna önce “Asfaltınız Hayırlı Olsun, Büyükşehir Belediyesi, İ. Melih Gökçek” afişi asıldı ki artık buna alıştık bir nevi. Sanki asfalt dökmek Belediye’nin asli bir görevi değilmiş gibi! Asfalt işi tamamlanınca, buraya çekilen İstinat duvarına demirden paslı bir iskelet çakıldı ve yeni buluş kendini göstermeye başladı. Sonrasında tahtalar filan veeee alttaki resimde de görüldüğü üzere eni istinat duvarının tüm boyunca süren, boyu ise yine bu boy oranında veya daha yüksek devasa reklam panoları oluşuverdi. Tabii bu aralar, ilk reklamlar da asılmaya başlandı. Aşağıda sizin için resimledim.

ankara-buyuksehir-istinat-duvari-reklam-panolari

Büyükşehir Belediyesi zaten hemen her tarafta reklamını yapıyor, hatta geçenlerde Dikmen Vadisi’ne doğru bir restoran’dan bakıyordum. Köprü’nün üstünde bile “Ankara Büyükşehir Belediyesi” yazıyor, gözümü öbür tarafa çevirdim bu sefer de yeşilliğin üstüne yeşilliği ve taşları kullanara kocaman yine aynı şeyi yazmışlar. Asfaltlardaki pisi reklamlarını hiç saymıyorum bile!

Belediye’lerin kendilerini tanıtmasını anlıyorum ama bunu abartmanın bir antipati yarattığı gerçeğini de yadımsamamaları lazım bence. Eskişehir gezimi birkaç ay evvel, bir başka yazımda anlatmıştım. Sn. Büyükerşen, şehri o kadar güzel yapmış ve yeniden yaratmış ki zaten hizmetleri onun reklamını o istemeden yapıyor, etrafta ise hiç öyle Ankara’da olduğu gibi devasa reklamlar görmüyorsunuz. Onu bırakın, çöp tenekelerinin üzerinde bile bu tip reklamsal ibareler yok. Bence asıl başarı budur.

Belediye Başkanlarının Eskişehir’e gidip örnek almalarını ve görüş açılarını buna göre revize etmelerini yürekten diliyorum. Bence şu yerel seçimlerin arefesinde, başkan adayları’nın mutlaka bu ilimizi ziyaret etmeleri lâzım. Umarım biz de, bir gün Ankara’mızda Eskişehir benzeri görünümler elde edebiliriz. Keza şu anda reklama ve estetikten yoksun küt beton binalara boğulmuş vaziyetteyiz ki, sormayın gitsin!

Leave a comment  

+5=9 doğrulama işlemi*

name*

email*

website