Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

Torba Torba yasaklar, Muhâlefet misket yuvarlar!

Bildiğiniz gibi yeni “torba yasa” ile, ki bu isme çok gıcığım (keza bu tip yasalarla torbanın içinde birçok belki de çok önemli yasalar tabiri caizse “ortaya karışık” yapılarak, halka, medyaya ve hatta muhalefete konuları sağlıklı olarak tartışma zemini vermeden zart! diye çıkartıyorlar), bu yetmezmiş gibi internet üzerinden gelebilecek F Tipi örgüt’ün, (Cemaat’in yeni lakâbı) iktidar ve yandaşları aleyhine olan tüm video ve resimlerini de hemen engellemek namına, artık internet’i kesmek için hiç bir hukuki sürece gerek kalmayacak. Sadece Telekominikasyon İletişim Başkanlığı (TIB)’in Başkanı’na bir telefon ile istedikleri web sitesini kapatabilecekler. Zaten 10,000’den fazla web sitesi hâlihazırda yasaklanmış durumda ve bunlara her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Artık bu yeni yasayla, bunlar da leblebi gibi artacaktır ve hükümet aleyhine kim konuşursa konuşsun, resim çekip yayınlasın hele birde video çeksin filân, bu siteler anında çöpe atılacaktır. En son biliyorsunuz Ayakkabı Kutusu’nu sallayan bir bayan gözaltına alınmıştı, Ayakkabı Kutusu resmini yayınlayan medya kuruluşlarına da ceza yağdı. Bu nedenle bir ayakkabı kutulu karikatür bulmuştum burada yayınlamak üzere ama bu blogu da kapatmasınlar diye yayınlayamıyorum. Kusura bakmayın! Artık yazı yazmaktan da tırsar hâle geldik yani, siz pay biçin durumumuzu. Onun yerine en azından içinde Başbakan’ın olduğu bir resim yayınlayayım da yandaş görüneyim 🙂

interneti-kesme-düğmesi-tayyip-erdoğan-açılış

Tabii şaka yapıyorum, konumuza yani bu yeni “interneti yasaklama ve kullanıcıları takip amaçlı” yasa teklifine geri dönecek olursak, artık internet siteleri anında kapatılabileceği gibi içerik sağlayıcılara da yeni yükümlülük ile son iki yıl içinde kendi internet aboneleri hangi siteleri ziyaret etmişse bunların bir listesini tutmaları zorunluluğu getiriliyor. Ama, bunun en kötü tarafı abonelerin fişlenmesi bile değil, en kötüsü internet’in hızının yavaşlayacağı gerçeği (keza bir siteye girdiğinizde bu sitenin yolladığı bilgilerin bir kopyasını da ISP’ler alacak ve bu da iki kat iş yükü ile internet hızını neredeyse yarı yarıya yavaşlatacak) ve tabii içerik sağlayıcılar bu kadar data için yeni sunucular almak zorunda kalacaklarından bunların parası da yapılacak internet aboneliği zamları ile yine bizim cebimizden çıkacak. Yani sonuçta hem internet siteleri kapatılacak, hem de biz daha yavaş bir internete daha çok para vereceğiz. Alın size “Çağdaş Türkiye”.

Tüm Dünya’da internet tamamen özgür, hızlı ve ucuz iken Türkiye’nin hâlâ neden bu gibi saçmalıklarla vakit kaybettiğini anlayabilmiş değilim. Amerika 10 sene evvel Başkanlık seçimlerini Youtube üzerinden canlı yayınla internet üzerinden yayınlarken, hatırlarsanız bizde o sıralar Youtube yasaklıydı, aradan 10 sene geçti durum iyiye gideceği yere daha da kötüye gidiyor resmen. Sorun bu iktidardadır umarım, keza bir sonraki iktidarın bu konuda birşeyler yapıp yapmayacağını da hep beraber göreceğiz.

İnternet yasakları ile ilgili araştırma yaparken ilginç bir proteso sitesine de rastladım bunu da paylaşmadan geçmeyeyim. Sitenin ismi “Ask Tayyip” yani “Tayyip’e sor”. Web sitesi adresi www.asktayyip.com. Bu sitede yapacağınız tüm arama terimlerinden hükümetin hoşuna gitmeyenler filtreleniyor, sadece izin verilen içeriği arayabiliyorsunuz. Buraya “sex”, “gezi parkı”, “yolsuzluk”, “ayakkabı kutusu”, “Fetullah Gülen” filan yazdım. İngilizce ve Türkçe olarak Tayyip sizi filtreliyor, matrak bişey yani. Bu tip protestolar güzel tabii… Aşağıda bir ekran görüntüsünü bulabilirsiniz.

ask-tayyip-arama-motoru-search-engine

İnsanların her zaman, özgürce protestlarını yapabilmelerinden yana olmuşumudur. Sağlıklı olan da budur zaten. Bırakın bu tip protestolar yapılsın, ne olur yani! Siz kendinizden eminseniz, mesele yok. Zamanında Süleyman Demirel’e yapmadıklarını bırakmamışlardı hatırlarsanız. Adamın lakabını “Çoban Sülü” ye bile çıkardılar. Taklitler, karikatürler, fıkralar gırlaydı. Süleyman Bey’e bunları sordukları röpörtajı hatırlıyorum. Gayet oturaklı bir devlet adamı duruşuyla bunları gayet olumlu bulduğunu söyledi ve güldü geçti. Bu tip toleransı yüksek insanları çok seviyorum ben kesinlikle, ki sene o zamanlar 1980’ler filân yani, 30 sene olmuş nereden baksanız.

Sözün kısası, Dünya güzeli ülkemde bu sansürlü ve yasaklı hayatın bir an önce son bulmasını istiyorum. Özgür, hızlı ve ucuz bir internet istiyorum. Çimlere basmanın bile yer yer hâlâ yasak olduğu canım ülkemde, daha az yasaklı, daha çok toleranslı bir yaşam istiyorum. Budur yani.

Leave a comment  

+5=9 doğrulama işlemi*

name*

email*

website