Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

Türk İngilizcesi

keep-calm-tshirt-turkÜlkemizde bir çok genç insanımız var ve bunların büyük bir çoğunluğu da eğer bir üniversiteye girebilirse ciddi bir ingilizce veya diğer bir dil eğitimi ile ancak o zaman karşılabiliyor ne yazık ki! Çok özel değilse ortaokul ve liselerimizdeki dil eğitimi pek parlak değil bu aşikâr. Tabii üniversite sürecinde de diğer derslerin stresi ve etkisi ile dil öğrenimine yeterince zaman harcanmadığından izi de kalıcı olmuyor. “Türk ingilizcesi” diye bir kavram var, belki biliyorsunuzdur. Fatih Terim’inki gibi bir şey değil merak etmeyin, o çok ütopik bir örnek olur! Daha çok mesela son Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün konuştuğu türden bir ingilizce. Bu ingilizce türünün babası aslında Turgut Özal’dır. O bunu Türkçe vurgularla çok güzel konuşurdu, Türkçe dinliyormuş gibi ingilizce dinlerdiniz. Birçoğumuzda vardır aslında bu ingilizce çeşidi. Ciddi ciddi sular seller gibi ingilizce konuştuğumuzu sanırız ama vurgularımız ve tonlamamız tamamen Türkçe’dir. Örneğin “really” deki “real” kelimesini “ril” şeklinde ve üzerini bastırarak vurgulamamız gibi ingilizceyi de kendimize benzetmeye çalışırız.

Yurtdışında eğitim almaya giden insanlarımızda da bu problem devam eder. Özellikle de orada Türk arkadaşlar bulduysa bu konudaki gelişim de hayli yavaş olur. Orada 10 yıl kalıp dönen ve döndüğünde Türk ingilizcesi konuşan birçok arkadaşım olmuştu ve bunların ortak yanı da orada kaldıkları süre içinde ingilizce anlamaları gelişirken konuşma pratiği yapamadıklarından bu konuda gelişmeyi sağlayamamış olmalarıydı. Türk insanı olarak gittiğimiz ülkede de Türkiye’deki hareketleri ve tavırları sergilemek isteriz keza raydan çıkarma konusunda üstümüze bir millet daha yoktur, malûm. Yurtdışında çıkınca da değişmeyen klasik, Polis’e “bu işin bir kolayı yokmu?” yaklaşımları, önümüze gelen rastgele bir noktaya gelişigüzel parketme, herhangi bir yerde durup piknik yapabilme ve hatta mangal yakma, bara girerken aşırı bahşiş vererek özel muamele bekleme vb. daha bir çok Türk’e özgü davranışları sergileriz. Hele bir de orada 3-5 Türk kafadengi arkadaş bulduysak değmeyin keyfimize, o zaman bolca Türkçe pratiği yaparken “minimum ders, maximum eğlence” mentalitesi ile vur patlasın, çal oynasın durumuna gireriz hemencecik.

Geçenlerde yeğenimin bir yurtdışı eğitim planı için bir danışmanlık şirketi arayışı içindeyken “Ankara’da en iyi yurtdışı eğitim danışmanlığı” vb. şeklinde bir google araması yaptığımda ilk karşıma çıkan firmayı aradım. Telefondaki bayan gayet nazik ve bilgiliydi. İlgilendiler daha sonra birkaç şirketi daha aradım ancak diğer iki ya da üç şirkette bu ilgiyi ve hatta bilgiyi hissedemedim. Öğrendiğim üzere, bu tip yurtdışı eğitim firmalarının çoğunluğu İstanbul kökenli ve Ankara merkezli olarak ta bu firma özellikle dikkatimi çekmişti ve hatta Ankara’nın ilk yurtdışı eğitim firması filan yazıyordu websitelerinde. Bundan ve telefondaki danışmandan etkilenmiş olmalıyım ki randevu yaparak yeğenimi de önüme katıp firmanın yolunu tuttuk.

Danışmanımız bizi güleryüzle karşıladı, oturduk ve konuşmaya başladık. Ben konuda tecrübeli olduğum için itiraf edeyim çeşitli konularda danışmanı sıkıştırmaya çalıştım ama danışman gerçekten de kendinden emindi, orada bulunduğu ve işi gerçekten bildiği belli oluyordu. Benim ukalalıklarıma sinirlenmek bir yana gülümseyerek anlatmaya devam ediyordu. O ara danışmanın ismine gözüm takıldı soyadı “Mutlu” idi. Herhalde bundan diye de düşündüm ve gülümsedim. Benim bile güvenimi sağladığına göre ve hatta burası hakkında şu anda okuduğunuz üzere yazı bile yazdığıma göre artık siz pay biçin gerçekten haketmiş olmaları lazım keza gerçekten etkilendiğim veya iyi olduklarına kendimin de emin olduğu ticari hatta bir nevi reklam olabilecek konulara sadece nadiren yer veririm ama bu firma bunu haketmişti, ona kani oldum.
Biraz tarif edeyim ortamı, öncelikle firma büyük bir alana yayılı sanırım 2 dairenin birleşimi gibi bir durum, bir çok çalışan var, gayet nezih, düzgün ve temiz, ortam gayet modern. Web sitelerinde de okuduğum gibi Ankara merkezli oldukları belli keza taşra kabûl edilen Başkent! Ankara’da bu nevi kapsamlı bir operasyon genelde bulamıyorsunuz. Ortam kalabalık, fuar gibi bir durum, tahminimce Cumartesi olduğundan bir dolu müşteri de burada bizim gibi bilgi alıyordu ve konuşma uğultusundan danışmanımızla iletişimde güçlük çekiyorduk. Neyse bu uğultu fazla sürmedi ve kahvelerimizi içerken Amerika’da ve İngiltere’de yeğenimin gidebileceği dil eğitimi seçenekleri hakkında benim de tam olarak bilmediğim önemli bilgiler edindik.

Yurtdışına çocuğunuzu, bir yakınınızı veya kendinizi göndermeyi planlıyorsanız en önemli nokta aslında Türk yoğunluğu. Hem derslerde, hem de ortamda Türk yoğunluğunu minimize etmelisiniz keza maximum fayda ve hız için giden kişinin Türklerle irtibatı anne babası ile arada yaptığı telefon görüşmeleri düzeyinde kalmalı bence. Danışmanımız da bu konuda oldukça duyarlıydı ve bize aile yanı konaklama ile öğrenimin daha hızlı ve kolay gerçekleşeceğinin altını birkaç kez çizdi. Aile yanında ister istemez “host family” yani evin sahibi ile mecburen ingilizce veya ilgili dili konuşmak durumunda kalıyorsunuz ve bu da eve geldiğinizde bile dil pratiği anlamına geliyor. Bu şekilde okulda öğrenilenler bir nevi pekiştirilmiş oluyor. Bu aileler de zaten devamlı öğrencileri evlerinde konuk ettiklerinden evlerinde kalan kişilerin dillerini geliştirme yönünde davranıyorlar ve zorlandığınız konularda düzeltmeler yapıyor ve sizi bu anlamda destekliyorlar.

Galiba karar verdik gibi! Eğer güzel bir konaklama seçeneği de bulabilirsek yeğenim bu yaz 3 aylığına İngiltere’de bir yaz okulu için kayıt edeceğiz gibi. Aslında bunun için geç kalmışız bile! Uçak fiyatları uçmuş ve özellikle aile yanı konaklamalarda okula yakın olan lokasyonlar da tamamen dolmuş durumda. Bakalım bugün danışmanımızdan haber bekliyoruz.

Tabii merak etmişsinizdir bu hangi firma diye, hemen söyleyeyim. Şirketin ismi “Karya”. Ankara’da güvenilir, bilgili ve huzurlu bir danışmanlık şirketi arıyorsanız bizim de araştırarak bulduğumuz, bu konuyla ilgili bir ihtiyacım olmadığı için herhalde, daha önce hiç ismini duymadığım bu firmayı kesinlikle okurlarımıza tavsiye ederim. İnsanı güvende ve iyi hissettiriyorlar. Google ile vakit kaybetmeyin diye hemen web sitelerini de paylaşayım buradan tıklayarak gidebilirsiniz >> www.karyainternational.com.

Leave a comment  

+5=9 doğrulama işlemi*

name*

email*

website